Fumara.gr
NEWS FEED ΙΣΤΟΡΙΕΣ

48χρονη καρκινοπαθής δρομέας βγήκε πρώτη σε μαραθώνιο 10 χιλιομέτρων και διαλύει τον καρκίνο

Ακολουθήστε μας στο GOOGLE NEWS και FACEBOOK

Η 48χρονη  Αλεξάνδρα Παναγιώτου κατέκτησε την πρωτιά στον αγώνα δρόμου «Στις γειτονιές των Μικρασιατών προσφύγων» που έλαβε χώρα την Κυριακή 23/9 και ταυτόχρονα αναδεικνύεται και νικήτρια στη μάχη με τον καρκίνο του μαστού.

Ο χρόνος της 45:35.36. Η ίδια έπειτα από τον τερματισμό, είπε:

«Είμαι ευτυχής που έλαβα μέρος στο σημερινό αγώνα μετά τη μεγάλη προσωπική περιπέτεια υγείας. Πάλεψα τον καρκίνο του μαστού… Όλα δείχνουν ότι τον νίκησα! Σε αυτή τη μάχη με βοήθησε πολύ η δρομική δραστηριότητά μου».

Δυο μέρες πριν, την Παρασκευή είχε υποβληθεί στην τελευταία προληπτική χημειοθεραπεία…

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Στον αγώνα δρόμου που διοργάνωσαν για 4η φορά οι Δήμοι των προσφυγουπόλεων της Νέας Ιωνίας και της Νέας Φιλαδέλφειας – Νέας Χαλκηδόνας σημείωσαν μεγάλη επιτυχία και προσέλκυσαν αθλητές μεγάλου βεληνεκούς.

Η νικήτρια των 10 χλμ κατέχει την 21η καλύτερη ελληνική επίδοση στον μαραθώνιο. 2η τερμάτισε η δρομέας του ΑΠΣ «Τελμησσός» Ροδάνθη Διαμαντέα και 3η η Μαρία Παππά.

Νικητής στους άνδρες ήταν ο πρωταθλητής Κώστας Πούλιος. 2ος ακολούθησε ο Γιώργος Ρουκλιώτης και 3ος ο Λάζαρος Σαντοριναίος.

πηγή : diaforetiko.gr